Slovani, Hindové a společný předek
Tady záměrně označujeme Indy slovem Hindové, protože mnozí Indové jsou Drávidi s úplně jinými haplotypy. Naopak Hindové mají ale haplotypy právě R1a. V Indii je takových mužů přibližně 100 milionů. Takže po analýze toho, jak se odlišují haplotypy u různých národností a etnických skupin, vidíme, že u většiny Hindů a (východních) Slovanů jsou prakticky stejné.
Při analýze 718 haplotypů Pákistánců (Pákistán se oddělil od Indie celkem nedávno a my tu mluvíme o tisíciletích) měla největších skupina následující haplotypy: 16 – 12 – 25 – 11 – 11 – 13.
Jaký, že byl bázový haplotyp (předků) u Slovanů? 16 – 12 – 25 – 11 – 11 – 13. Ten stejný. Jde tedy o haplotyp jihovýchodní větve. Tato větev přešla přes Ruskou nížinu a odešla do Hindustánu. Tu stejnou vidíme i v Pákistánu. Proto jde o základní větev jižních Árijů. Takže východní Slovani, jako i Hindové a Pákistánci patří ke stejné haploskupině R1a. Skutečně tedy měli společného předka.
Společný předek současných Slovanů a Hindů žil před 5200 roky a byl nositelem haploskupiny R1a-Z645. Vše směřuje k tomu, že východní Slované jsou příbuzní Hindů, minimálně (pokud nikoli všech) rozhodující skupiny doteď dominující v celé řadě oblastí Indie a Pákistánu. Potom co se společný předek rozdělil, záležitost později završila genetika, zformovala tváře, nyní už natolik odlišné u Slovanů a Hindů. Ačkoli ti Árijové, kteří zachovávali svůj rod a nemíchali se, zůstali Východoevropany. Takže barva kůže a vlasů potomků Árijů v Indii je určována bytím, jenž jak je známé, určuje vědomí a naopak. Mužskou linii Árijové a jejich potomci zachovávali 3500 roků a ženili se s místními ženami. Antropologie tváře je produktem mužů a žen na rozdíl od haploskupin chromozomu Y. Tak se tváře změnili.
Předkové Hindů jako i Slovanů haploskupiny R1a jsou Árijové. Jsou to ti, kteří zůstali na Ruské nížině, Praslovani, v každém případě ve svých mnohopočetných větvích R1a-Z645-Z280 a R1a-Z645-M458. Praslovani před 4500 roky (dříve i později) hovořili jazyky Árijů, který se o 2000 let později v Indii stal sanskritem. Mluvíme tedy o východních Slovanech, kterých haplotypy patří k haploskupině R1a. Uralští Slované s haploskupinou N1a1 pochází od jiných dávných předků. Nemají ten unikátní znak, snip, který mají Hindové i východní Slovani. Lidé s haploskupinou N1a1 v Indii prakticky nejestvují, stejně tak jako s haploskupinou I nebo R1b. Kromě toho podstatná část Ukrajinců, konkrétně jižních Slovanů (haploskupiny I2a), též nemá společný původ s východními Slovany.
Východní Slovani a Hindové jsou nositelé haploskupiny R1a, jižní Slovani patří k haploskupině I1a. Jiho-pobaltští a uralští patří k N1a1. Ti, jenž se stali později východními Slovany, osidlovali území východní Evropy a potom se přesunuli na Balkán a Pobaltí (a stali se pobaltskými Slovany). Zdá se, že haploskupina R1a tam ale zaznamenala větší ztráty a teď je nositelů haploskupiny I2a na Balkáně podstatně víc než starší R1a.
Uvedeme si haplotypy východních, jižních (tyto první dva jsou si velmi blízké) a jiho-pobaltských Slovanů, abychom viděli jejich odlišnost.
16 – 12 – 25 – 11 – 11 – 13 (R1a)
16 – 13 – 25 – 11 – 11 – 13 (I2a)
14 – 12 – 23 – 11 – 14 – 14 (N1a1), 14 – 12 – 23 – 10 – 14 – 14.
Haplotypy východních a jižních Slovanů se začínají výrazně odlišovat už při zvýšení počtu markerů do sedmi, osmi. U východních se objevuje 11 – 14 nebo 11 – 15, u jižních 14 – 14 nebo 15 – 15. Proto už na první pohled podle haplotypu, kde jsou jižní Slovani s vlastí předků před 2200 roky, jsou v Bosně-Hercegovině, Srbsku, Chorvatsku nebo Bulharsku, jako i v Řecku, Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku, Rusku, Bělorusku a na Ukrajině. V ruských, slovanských městech a obcích patří od 40 do 70% obyvatelů k východním Slovanům (haploskupině R1a), 12% k jižním Slovanům (haploskupině I2a) a přibližně 14% k uralským a jižně-pobaltským Slovanům (haploskupině N1a1).
Východní Slované mají úplně jinou minulost snipů (rodovou minulost). Zdá se, že s jižními (jejich vzdálenými předky) se ale protnuli na Ruské nížině před těmi stejnými 45 až 50 tisíci roky. Kdysi dávno žili na jednom místě, v jednom regionu. Prostřednictvím žen a družek odevzdávali svoje geny od haploskupiny I k R a zpět. Potom se rozdělili, I (nebo jejich předkové) odešli na západ, do Evropy a R na východ, do Asie do regionu Altaj. Došlo k tomu možná z důvodu zintenzivnění doby ledové a s ní souvisejícím ochlazením. Poté se o desítky tisíc let později vrátili do Evropy, už jako R1a. Nejprve zjevně na Balkán, blízko k Jadranskému moři. Uvažovali, kam dál. Pak se přibližně před 4900 roky rozešli po celé Evropě a opět se přesunuli na Ruskou nížinu.
Proč právě v té době? Možná kvůli tomu, že tehdy, před 5000 roky, přišli z Asie do Evropy nositelé haploskupiny R1b, Erbíni, jejich „bratři“. Oni (R1b) ale nechtěli své bratry uznat, když víc jak 10 až 15 tisíc let žili odděleně. Proto měli vše odlišné, zvyky, obřady, víru apod. Sousedství se nekonalo. Byly to těžké časy. Důkazem toho je i archeologická „kultura rozbitých lebek“ ve Skandinávii a archeologické vykopávky s rozbitými lebkami žen i děti v jejich obydlí s identifikací nositelů R1a v Německu před 4600 roky. Ať to bylo jakkoliv, počtem neznámá skupina nositelů R1a přešla na Ruskou nížinu a stala se předkem ve vztahu k současným východním Slovanům haploskupiny R1a.
Před asi 4000 lety se přesunuli na východ až po jižní Ural a o dalších 400 roků později přešli na jih do Indie. Druhý migrační proud v té době přešel do Střední Asie a odtud do Iránu. Třetí proud putoval z Ruské nížiny na jih, na Kavkaz a dále Zakavkazska, Malé Asie i do Mitannie (dnešní Sýrie). Nakonec ještě jeden proud přešel do dalekého Zauralska na Altaj, do Mongolska a Číny. V severní Číně dodnes žijí desítky milionů nositelů haploskupiny R1a.
Jižních Slovanů haploskupiny I2a se nejvíc usídlilo v Bosně a Chorvatsku, ale mnozí odešli i na ty území, jenž se později stali Ukrajinou, Ruskem. Dále se pohybovali na sever do Polska i Litvy. Tak se o několik tisíciletí střetli s východními Slovany a učinili slovanskou komunitu. Jak vidíme, jižních Slovanů je nyní okolo 15% obyvatelstva Ruska a Ukrajiny. Mnohem víc je jich na Balkáně. Východní Slovani byli před několika tisíciletími rodní bratři Hindů. V tom smyslu, že pocházeli spolu s nimi od jednoho společného árijského předka v 4. tisíciletí před tzv. n.l.
Zdroj:
kniha Původ Slovanů, genealogie DNA (Anatolij Klosov)