Zdrava je co do obsahu komplex praktik duchovního celitelství. Zabývá se prací s energiemi, které dávají sílu na principu nám vlastním používáním magie myšlenkových forem. Zdrava a Spas jsou dva úzce propojené celky. Spas je bojové umění, zatímco Zdrava jej přirozeně doplňuje jako ucelený komplex duchovního celitelství.

Umění Zdravy není založeno na mystice, neboť tam, kde je znání není třeba nic zakrývat. Pokud bychom začali s uměním Spasu – je to bojové umění. Všechna kazacká umění jsou tradičně po tisíciletí předávána z generaci na generaci z dědy na vnuka. Proto se v minulosti máloco dostalo navenek a veřejnost získala naivní dojem, že všechno „vymysleli“ Japonci či Číňané. A tak chodíváme do tělocvičen namísto do Přírody a učíme se japonské a čínské metody namísto našich, slovanských.

Mistr v našich uměních nejen ví jak zničit protivníka, ale dokáže také poskytnout skutečnou pomoc raněným a nemocným. Prastaré metody bojové praxe a metod ozdravování člověka jsou od samého svého počátku těsně propleteny.

Ale nezvratitelnou skutečností je, že možnost obnovení a zlepšení zdraví je ve značné míře ukryta v samotném člověku. Proces je mnohem účinnější tehdy, jsou-li u člověka přítomny silné mravně-volové vlastnosti, které hrají podstatnou roli v individuálním snažení o vlastní zdraví během celého života.

Nepracujeme totiž jen s fyzickým tělem – které může mít vytrénovaný protivník silněji – ale se všemi těly, která se zapojují do boje mnohem dříve než tělo fyzické. Navíc pracují na úrovni, která je „negramotnému“, byť jinak fyzicky silnému protivníkovi naprosto neznámá. Ještě jeden aspekt musíme zmínit, na tento druh umění nestačí zaplatit trenérovi a očekávat zázraky.

Mnozí namítnou, že po návštěvě nějakého zdravotního střediska přichází zlepšení stavu pacienta. Toto je však vždy jen dočasný stav, protože při dalším problému přijde opět potřeba navštívit zdravotní středisko. V podstatě jde o rozvoj a podporu zdravotnického businessu, nikoli o skutečné zlepšování celistvosti člověka.

Zdrava má velmi mnoho forem, protože jak jsme již říkali, že se v zásadě jedná o umění, které se dědí v Rodech po tisíciletí. My přinášíme ukázku jednoho systému, přičemž jestvuje spousta dalších. Cvičení Zdravy se vyznačují ideomotorickým, tj. energeticko-informačním aspektem, což je základem úspěšné korekce fyzického těla, zvýšení možností individuální energetiky a nabytí praxe zdravého způsobu života.

Součástí systému Zdravy je i klasická ruská „baňa“, v našem ponímání druh sauny. Je to prastarý systém očišťování lymfatického systému a nedílná součást péče o čistotu fyzického těla. Informace podávaná v tomto článku vychází z praxe konkrétního kazackého Rodu, přičemž asi sotva lépe je vidět vzájemnou těsnou provázanost legendárního Spasu a Zdravy, než právě u kazaků.

Odpradávna se naše védická společnost sestávala ze čtyř sociálních skupin, tj. kast. Nejvýše byli postaveni Žreci Veduni vládnoucí Moudrostí. Právě oni udržovali ve svých rukou právo vyučování, předávali kulturu a znání, zajišťovali dohled nad vývojem společnosti. Za nimi následovali Vítězové, tj. ti, jenž vládli dobrotivostí, silou, rozhodností a uměním řídit. Potom následovali Vesi a nakonec Smerdi.

Např. Vesi. To je člověk, který je skutečnou hlavou rodiny. Má 16 dětí a pozitivně mění prostředí kolem sebe, tzn. děti správně vychovává, postavil dům, zřídil hospodářství, pečuje o domácí zvířata a obdělává půdu. Vesi se vždy spojovaly do společné osady, jejíž název žije dodnes – ves. Nezapomínejme ani na to, že každý muž naší tradiční společnosti uměl efektivně bojovat.

Zvláštní, můžeme říci elitní skupinou vojenské kasty byli charakterníci. Charakterníci jsou ti, které před smrtí chrání Chara. Chara nebo Lada dle představ Našich Předků personifikuje Ljubov (Ljubost). Dnes se používá více slovo „láska“, která se však ve staroslovienštině vztahuje k fyzickému projevu. Ljubov je součástí Předků, od kterých sestupuje jako paprsky Světla ze Slunce a zahřívá vše živé.

Ale Vítězové-charakterníci jsou vojáci. Paradoxně zde spojujeme ljubov a válku. Je to však jen zdánlivý protiklad, protože kazaci-charakterníci jsou vojáci, kteří vedou boj se Světem Navi, tj. s běsy a jedině ljubov je tou nití, která umožňuje se udržet a nepadnout, tj. nestát se sluhem Světa Tmy.

Tito profesionální vojáci si od nepaměti uchovávali a předávali z pokolení na pokolení speciální systém vojenské přípravy založený na védické tradici, jenž dnes známe pod názvem Spas. Právě Spas, který je součástí Védické kultury, je systémem bojové přípravy Árijských Vítězů. Přestože následkem událostí Noci Svaroga bylo mnohé zapomenuto, ba zdálo se že až beznadějně ztracené, tajemství Spasu nezmizela v krutém toku času.

Od starých časů kazaci-charakterníci vyvíjeli v sobě kvality osobnosti formou zdokonalování osobní energie, mužnosti a sebedisciplíny, které jim umožňují dosáhnout toho, co nazýváme řízení prostoru a času. Dokáží vstoupit do takového stavu vědomí, který jim umožňuje vidět své okolí v různé rychlosti. Známým atributem záporožských kazaků jsou jejich široké kalhoty, které nazývají „šarovari“. V sanskritu tento výraz znamená štít, protože sestává ze slov „šara“ (kulka, střela) a „vara“ (obrana).

Tam, kde je zapotřebí vojenské umění, tj. Spas, zákonitě nastupuje i potřeba navrácení zdraví, tj. Zdrava. Můžeme tedy říci, že Zdrava je těsně a vzájemně provázána se Spasem. Proto Vítězové mohli vystupovat jako vojáci nebo celitelé. Je to naprosto logické a navzájem si nijak neprotiřečí. K tomu, aby voják přežil v boji a také pokračoval na cestě osobního vývoje a sebezdokonalování, musel se naučit a postupně využívat metody navrácení síly a její zvyšování. Proto Spas a Zdrava (ze které pochází Ajurvéda) představují cenné dědictví minulosti prastaré Védické kultury a jestvují již tisíciletí.

Tohle byla úvodní část. Příště si povíme o duchovních základech Zdravy a nakonec si uvedeme příklad některých základních praktik.

 

Zdroj:

tartaria.sk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *