Slavianský oděv pro děti
Dívčí oblečení sestávalo z košile, sarafanu a opasku. Na hlavě nosili šátek složený do trojúhelníku a svázaný pod bradou. Dívky však často chodily i bez šátku, vlasy si ovazovaly stuhou. Chlapecké oblečení sestávalo z košile kosovratky, která se nosila přes pás volně a pruhované kalhoty. Chlapci v létě na hlavě nenosili nic. V létě, na jaře i na podzim děti běhaly naboso a teprve při příchodu zimy si obouvaly kapce s onuci.
Několik praktických rad pro ruční šití. Střihy jsou uvažovány pro látku tradiční šířky 60-70 cm (tato šířka je typická pro tkaniny utkané na ručních stavech). Právě tato šířka určuje typ použitého střihu před šitím. Před šitím je třeba plátno dobře vyprat a vyžehlit. Pod výrazem „osnova“ (основа) na schématech střihu označujeme směr nití tkaniny. Tradiční oděv se šil dostatečně volný, vhodnosti pro konkrétní postavu se dosahovalo zejména orientací šití po délce tkaniny (při výpočtu délky berte v úvahu, že oděv se vždy opásával) a hustoty naskládání. K šití můžete použít bavlněnou nit. Na výšivky používejte barevné bavlněné nitě (pokud tkanina má světlý odstín tak červené). Doporučujeme vám několik variant tradičně nejcharakterističtějších ručních švů.
Košile pro dívky od 3 do 5 let. K šití lze použít krom lněné, jemně tkanou bavlněnou tkaninu. Košile se zapíná na knoflíky. Vystřihněte podle střihu. Délku měňte podle věku. Kromě toho je třeba vystřihnout dvě olemování rukávů o šířce 3 cm (ve finální podobě 1 cm) a délce 19 cm (ve finální podobě 18 cm); vratník-stojáček o šířce 4,5 cm (ve finální podobě má 1,5 cm) a délce 42 cm (ve finální podobě 40 cm).
Nejprve zastřihněte svrchu po středu do 12 cm. Látku kolem výřezu ohněte a podšijte švem „přes kraj“ (viz obr.). Ve spodní části zářezu udělejte 5-7 stehů propleteným švem. Spojte příď a záda s políky podle náčrtu střihu. Kolem krku složte na tloušťku 5 mm. Obrázek ukazuje rozložení kolem krku. Ke krční části přišijte vratník-stojáček. Na jedné straně prořízněte a obšijte dírku, na druhé přišijte knoflík. Rukávy v oblasti ramen vložte v úseku A-B (označení je v azbuce). Ve složeném tvaru má úsek A-B délku 12 cm.
Rukávy přišijte podle střihu. Po polících dolů švy rukávu provádějte stehem „jehlu zpátky“. Všijte vlaštovky (klíny, které spojují boční švy a švy rukávů). Spodní část rukávu složte do záhybů a obšijte „obtočkou“. Podolek přehněte a podšijte okrajovým švem.
Povrchová úprava. Košili můžete povyšívat vlastníma rukama. Můžete ji ozdobit také opletením. Na povrchovou úpravu se výborně hodí tkaniny s lidovými, tkanými ornamenty, protože toto plátno v podstatě sestává z tkaných pásů o šířce od 1 do 10 cm. Těmito pásy ornamentů lze obšít rukávy, výstřih na hlavu, podolek.
Zdroj:
tartaria.sk