Živé Slovo
Co vás napadne, když slyšíte hudbu? Co cítíte? Cítíte vibrace Stvořitele neboli „Živého Slova“. Známe Zápověď a vpustili jsme ji hluboko do svého Srdce. Díky studiu Slovansko-Árijských Véd víme, že Védy se učíme pouze prostřednictvím „Živého Slova“. Co to je? Co je to vlastně „Zvuk“? A co jsou to „vibrace Stvořitele“? Řeknu to hned: každý z nás má vibrace Stvořitele. A každý z nás může vlastnit „Živé Slovo“.
Je třeba ho vlastnit, protože vám rostou děti nebo někomu budou růst a někdo už má vnoučata. Proto musíte toto Slovo vlastnit, musíte ho umět oživit, umět ovládat jeho vibrace. Naši Předkové věděli, že správně naplněná vibrace hustoty vzduchu vše obklopí a správně interaguje s éterem.
Předpokládejme, že jste se věnovali některým energetickým praktikám, napumpovali jste svá těla, pracovali jste s proudy směrem dolů a nahoru a poté jste napsali báseň a rozhodli se ji přečíst. Přečtěte si ji sami pro sebe. A jak si tuto báseň čtete sami pro sebe, čtete ji celému Světu. Protože vy jste Svět.
Co se stane, když otevřete ústa a objeví se nějaké zvuky? Začnete prostor kolem sebe naplňovat vibracemi, vlnami. Odkud se tyto vlny berou? Vycházejí ze Srdce. Nikoliv nadarmo na konci našich Svátků, Celodenních a Svátečních Pravslavení vždy opakujeme jeden velmi zajímavý zvuk: Om, Aum, Aum. Jestliže Om vnímáme jako Proud Inglie, pak Aum je ten, kdo tento Proud vyvolal, jako zvuk Ra-M-Chy Velikého, jako Jeho Obraz.
Když slyšíte zvuk, včetně hlasu, vnímáte vibrace. Jednoduše řečeno, vibrace nejsou jen ve vzduchu, vibrují ve všem. Když člověk zapne své myšlenkové spojení, když začne zapínat „Živé Slovo“ a vysílat k vám v Toku, začnete chápat to, co jste předtím nechápali. Začínáte být v klidu a cítíte se dobře. Jste sebevědomí, vyživení a radostní.
Jsme zvyklí vnímat vibrace a zvukové vlny ušima, ale naši Předkové věděli, že jestvují Světové Oktávy Nebeských Vyšších Istin. Tyto Nebeské Vyšší Istiny jsou ozvěnou éteru. Zvuk je také energie, jen vědomá energie, kterou někdo někde uvolnil. Možná píšu složitě, možná píšu trochu zkratkovitě, ale jednodušeji se to vysvětlit nedá. Aum je prvotní zvuk vytvořený Stvořitelem. Je to zvuk, který buduje Vesmír.
Ale co je to vlastně hudba? Hudba je způsob, jak fyzicky slyšet a cítit samotného Stvořitele. Vzpomeňte si na husí kůži, kterou máme při poslechu hudby, jež je velmi podobná našim biorytmům. Jsme tvořeni zvuky, vibracemi, vibracemi Stvořitele. Měli bychom si tyto vibrace užívat, musíme je vytvářet, ovládat „Živé slovo“. To se nám bude hodit všude: při Pravslavení, při vyprávění Příběhů našim dětem, při Obřadním zpěvu, když chcete někomu něco vysvětlit nebo když chcete, aby vás ostatní poslouchali.
„Jak mluvíš, tak žiješ“ – řekl kdysi kníže Skand. Ve Védách se také říká, že hlavním zdrojem ztráty energie je neodborná nebo nevzdělaná řeč. Mnozí Vedunové odešli do ústraní, aby je nikdo nenabádal k účasti na prázdných rozhovorech laiků, aby se jich nikdo nedotkl a oni se mohli přiblížit ke své Božské realizaci. Přirozeně, pokud splnily svou povinnost vůči Rodu. Naši Předkové nazývali prázdné rozhovory bezobraznými. Právě takové řeči jsou dnes jednou z hlavních překážek na cestě Duchovního a materiálního rozvoje.
Nemusíte chodit daleko, abyste pochopili, o čem píšu. Stačí se podívat, jak lidé komunikují na internetu. První hodnocení dáváme člověku vždy podle toho, jak mluví, druhé podle jeho činů a třetí podle Srdce a této trojici rovin se v Ingliismu říká „Váha“. Když člověk, který prošel těmito třemi stupni ve védské společnosti, začal něco říkat, všichni mu naslouchali, protože jeho slovo mělo „Váhu“. Jestliže lze slovo takového člověka zvážit, pak jestvuje i hodnota, která může označovat jeho „Váhu“, a ta se měří, stejně jako vše živé Pránou.
Je také zajímavé, že Prána má Podobu řeky. Odtud pochází slovo „Řeč“. Pamatujte, že: Vaše Řeč by měla být jako řeka, pak budete schopni porozumět lidem a oni porozumí vašemu „Živému Slovu“, řečené Asem.
Ratibor Poutník o ní napsal následující: „Řeč je projevem životní síly. To nejdůležitější, k čemu je řeč určena, je recitace Hymnů, písní a projednání témat, která nás přibližují k Božskému pochopení Podstaty Ra-M-Chy.“ A je tomu skutečně tak. Dokonce bych řekl, že Karma je do jisté míry určována naší řečí. Je důležité si uvědomit, že pokud někoho kritizujeme, bereme na sebe tak či onak negativní aspekty a negativní vlastnosti charakteru daného člověka. Takto funguje zákon karmické podobnosti Sva.
Stejným způsobem přebíráme vlastnosti tváře nebo obličeje, který oslavujeme. Proto by především vaše obrazná řeč měla být adresována Předkům, i když mluvíte k jinému člověku (zejména k člověku blízkému). Někdy jsou nám prostí lidé mnohem bližší než všichni ostatní, a dokonce i než naši příbuzní, takže k tomuto člověku mluvte stejně, jako byste mluvili ke Svarogovi nebo Ladě. Koneckonců tito lidé jsou tak či onak jejich projevem.
Již dlouho je známo, že si osvojujeme vlastnosti člověka, o kterém přemýšlíme a mluvíme. Ten, kdo nás kritizuje, nám dává své pozitivní Sva-aspekty Karmy (naše Sva-projevení). V ladu s tím nám na oplátku odebírá naše negativní Sva-projekce.
Proto bylo ve Védách vždy považováno za pozitivní, když byl člověk kritizován. Jak pracuje Řeč s naší Karmou? V Judžismu se říká, že pokud jste si něco předsevzali, něco, co chcete udělat, pak o tom nikomu neříkejte. Protože jakmile se o tom zmíníte, snížili jste pravděpodobnost uskutečnění toho, co jste si předsevzali (zejména pokud se o to podělíte se závistivým, chamtivým člověkem).
Přemýšleli jste někdy o tom, proč lidé, kteří mluví málo a promyšleně, dosáhnou více? Jednoduše zůstávají plní energie. Pociťte ten rozdíl: v dnešní době myšlenky většiny lidí určují jejich řeč, zatímco „Živá Řeč“, jak víme, není určována myšlenkami, ale obrazy.
Tak se rodí „Živé Slovo“. Někdy se díváte na lidi a zdá se vám, že jejich řeč není tvořena ani myšlenkami, ale něčím nám neznámým. Aby člověk vytvořil obraz, musí se zastavit a ponořit se do něj. V Judžismu nám naši Předkové zanechali dvě fáze utváření „Živého Slova“. Tyto fáze jsou jednoduché.
První fáze nám říká, že než něco řeknete, zejména v návalu emocí, měli byste počítat do deseti. Pro začátek byste měli zkusit mluvit sami se sebou. Cvičte se, mluvte sami se sebou. Zpočátku budete sotva schopni napočítat do tří, ale vše závisí na počtu cvičení.
I když budete odpovídat po krátké pauze, všimnete si, že vaše odpověď bude mnohem hlubší, protože první, co nás napadne (zejména když jsme kritizováni nebo káráni), je touha ospravedlnit se ze strachu. Tento okamžik, tato pauza, vám dává čas čelit svému strachu. Pak už nebudete reagovat tvrdě na oplátku. Naučte se tedy, zastavit se na pět až deset vteřin, než zareagujete. Uvidíte, jak na vás budou reagovat lidé kolem vás, vaše slovo bude mít „Váhu“.
Druhá fáze tvorby „Živého Slova“ spočívá v tom, že člověk by neměl zacházet do extrémů. Velmi moudře je o tom řečeno v Judžismu: „Bielobog se projevuje v maličkostech a Černobog v extrémech.“
Neměli byste skládat slib „budu jako ryba“. Zvláště pokud jste od přírody bystrý člověk, který například umí dobře vtipkovat nebo „Duše společnosti“ a jste v tom dobří. Pokud je vaší přirozeností hodně mluvit, je to v pořádku. Jen se snažte říkat dobré věci pro sebe a pro lidi kolem vás. Buďte otevření a přátelští. Hlavně žijte svědomitě a vědomě.
Je důležité si uvědomit, že naši úroveň určují malé bezvýznamné činy.
Neúnavně hleďme na svou řeč a utvářejme živé světlé Obrazy a ztělesňujme je jako řeku. Nést každé slovo jako Obraz Předků. Pak se přiblížíme k naplnění další zápovědi Čísloboga, která nám říká: „Neztrácejte čas zbytečně, ale naplňte svůj život světlými a dobrými skutky ke Slávě Předků Vašich“.
Zdroje:
vk.com/@-176218205-zhivoe-slovo-chast-pervaya
vk.com/@-176218205-zhivoe-slovo-chast-vtoraya