Není lehké najít na grafu mužských haploskupin naší Země haploskupinu N. Je totiž odsunutá na periferii celého systému. Na samotném konci řetězce se nachází společná NO, z které poté vznikli N a O. Skupina O se u Slovanů prakticky nevyskytuje, je rozšířená v Jihovýchodní Asii, hlavně v Číně. Haploskupina N přišla relativně nedávno, na přelomu letopočtů, tj. před 1500 – 2000 roky, do Pobaltska a zařadila se ve formě subkladu N1a1 k jižním Baltům (Litevcům a Lotyšům) a též národům hovořícím jazyky ugrofinské jazykové skupiny, Estoncům a Finům. Jazyky té stejné skupiny mluví i Maďaři ale u nich se haplokupina N téměř nenachází. 

Můžeme říci, že tato haploskupina N není Slovanům z pohledu minulosti zrovna vlastní. Získali jsme ji na začátku tzv. našeho letopočtu. Samozřejmě, že se stala plnoprávnou slovanskou haploskupinou už proto, že její nositelé v slovanských krajinách hovoří slovanskými jazyky. Dávné migrace nositelů haploskupiny N ji přinesli přes Sibiř a dále za Ural, přičemž zejména jako subklad N1a1, který vznikl ještě před 102 snipy, resp. 14700 roky v regionu Altaje a možná ještě jižněji v Číně. Pouze před 4000 – 3000 roky přišli na Ruskou nížinu ze západního uralského předhoří a před 2000 – 15000 roky do Pobaltska. To už bylo v mnohém osídlené nositeli haploskupiny R1a, asi i I1. 

Takže pásmo slovanských nositelů haploskupiny N1a1 se táhne od Uralu po Pobaltí. Soustřeďuje se na jižní straně Pobaltí, kde snižuje intenzitu směrem k Polsku, Bělorusku, Ukrajině. Mezi jižními Slovany na Balkáně prakticky mizí. Průměry podíl nositelů N1a1 vypadá takto: Rusko 14%, Bělorusko 10%, Ukrajina 6%, Polsko 4%. Dále tento podíl klesá ještě víc: Česko 2,5%, Slovensko 3%, Slovinsko 0%, Bulharsko 0,5%, Srbsko 2,5%, Chorvatsko 0,5%, Bosna-Hercegovina 1%, Makedonie 0,5%, Černá Hora 1,5% a Řecko 0%.

Zařadíme nyní haploskupinu NO, potom N a její subklady (větve) do chronologického rámce. Haploskupina NO vznikla před 287 snip-mutacemi, tj. před 41300 roky. Dále před 250 mutacemi, resp. před 36000 roky vznikla N. Došlo k tomu pravděpodobně v Jihovýchodní Asii. Odtud se postupně nositelé haploskupiny N přesouvali přes Území budoucí Číny na sever k Altaji. Na území Číny byli objevené snip-mutace (u současných Číňanů), jenž vznikli před 152 snipy, resp. 22000 roky; před 120 snipy, 17300 roky (subklad N1a-L729 a před 109 snipy, resp. 15700 roky. Může to svědčit o kořenech haploskupiny N v Číně. Jsou to subklady Z4762, L729, Z1956, které jsou přechodné mezi N a N1a. Haploskupina N se objevuje i na Altaji. Její subklad (F1419), který vznikl před 76 snip-mutacemi nebo před 10900 roky, byl nalezen u současného obyvatele Chakaska (jedna z republik Ruské federace). Další se objevují u Baškirců, obyvatelů republiky Komi, u Mordvínů a Tatarů. 

Haploskupina N1a je hojně zastoupená po celé uralské migrační trase a značkuje odchod z Uralu na Ruskou nížinu a dále na západ. Nejvíce jí je u Udmurů (východ evropské části Ruska) 67%, nejméně u Mordvínů (finsko-volžská větev ugrofinské jazykové skupiny) 15%. N1a1-M46 vznikla ještě na jižní Sibiři, jako i její nižší stojící subklady vzdálené o více než 50 snipů (7200 roků) od současnosti. Přesuny na západ přes Ural trvali celé tisíciletí a zanechali charakteristickou stopu v podobě permských jazyků rozšířených v Rusku na území Udmurtska, Republiky Komi a Permského kraje. Jsou to uralské jazyky, jenž jsou součástí ugrofinské větve. 

Soudíc podle důležitých rozdílů v obraze mutací haplotypů Finů a jižních Baltů, se tyto národnosti nebo kmeny rozdělili ještě na Uralu minimálně 4000 roků před jejich příchodem do Pobaltí. Zdá se, že se oddělili od subkladu N1a1-L1026, který vznikl před 6200 roky. Finové si zachovali svůj rodný jazyk a přišli na území budoucího Finska nejdřív na začátku tzv. našeho letopočtu. Budoucí Balti, Litevci a Lotyši přišli na svoje území o něco dřív než Fini, na konci minulého letopočtu nebo samém začátku tzv. našeho letopočtu. Během přesunu z Uralu si přisvojili jazyk indoevropský. V současnosti má 40% litevských a lotyšských mužů haploskupinu N1a1 a přesně tolik haploskupinu R1a. 

Hlavní pobaltská haploskupina N1a1-L550 vznikla před 20 snipy anebo 2900 roky na začátku 1. tisíciletí před tzv. n.l. Zřejmě na půlcestě mezi Uralem a Pobaltím. Na své cestě se vloudila i k raným Slovanům. V konečném důsledku je haploskupina L550 znakem Baltů a Slovanů v jižním Pobaltsku. Od L550 se oddělil subklad (vzniklý před 2600 roky), který se často objevuje u západních Baltů, Litevců a Poláků. Je to subklad Gediminovců (původně litevská knížecí dynastie). Nositelé haploskupiny N se přesouvali do Evropy z východu. K Baltskému moři přišli před asi 2000 roky jako část skupiny budoucích jižních Baltů a před 2000 – 1500 roky jakou součást budoucích Finů. K jejich dalšímu přesunu na západ došlo ještě později. Na území budoucího Švédska, Norska, Dánska přišla haploskupina N celkem nedávno (z hlediska minulosti). Všechny haplotypy jsou tam buď finské, jižněpobaltské, fakticky baltoslovanské. 

Haploskupina N1a1 se v důsledku své migrace do Pobaltí rozdělila na dvě linie. Jednu finskou, jednu uralskou a potom jižněpobaltskou, která je slovanská, ruská (na území Ruska) nebo polská či litevská, lotyšská (na příslušných územích). Haplotypy na těchto územích, resp. haplotypy potomků, jenž pocházejí z těchto území, mají dvě charakteristické zvláštnosti. Uralčani a jižní Balti (v podstatě Slovani) mají v haplotypu pár 9-9 a čtveřici 14-14-15-15. U Finů je tam hlavně 10-10 a 13-13-14-14. Toto jsou velmi viditelné rozdíly. 

Společný předek haploskupiny N1a1 žil před přibližně 3200 +- 330 roky. Jde o společného předka zjevně ještě na Uralu nebo se právě začal přesouvat na západ. V tom čase žili v evropské části až po Ural dávní nositelé R1a, který hovořili indoevropskými (árijskými) jazyky. Takže je víc než pravděpodobné, že nikdo migranty haploskupiny N1a1 neasimiloval neboli tam autochtonní (původní). Přišli a přijali jazyky místních obyvatel.

 

Zdroj:

kniha Původ Slovanů, genealogie DNA (Anatolij Klosov)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *