Původním a skutečným hlavním městem Nezávislé Tartárie byl Chambalyk nebo Chanbalu. Mezi badateli však najdete i názor, že hlavním městem byl Tobolsk. Jedná se však o hlavní město Sibiře a Moskevské Tartárie. Pokud by někoho zajímala Tartárie více dopodrobna,  tak článek  již na našich stránkách najdete. 

Chambalyk (Kambalu, Kanbalu) nebo také Chanbalyk se objevuje na starých mapách několik desetiletí po založení Tartárie. Podle toho, co se dá vyčíst z map, Tartárii založil Čingischán v roce 1290 na místě Skýtie. Oficiální údaje samozřejmě hovoří jinak, stejně tak o Skýtech. Prý už v té době neexistovali. 

Hlavní město Tartárie se objevuje na starých mapách v regionu Kataj, jenž leží na východ od pouště Lop, nyní poušť Gobi. Západně od Gobi leží KaraKataj, tj. Černý Kataj. Kataj se nachází vedle řeky Tartar a stejnojmenného města. Původní země Skýtů podle západních kartografů leží v zemích Goga a Magoga, poblíž pohoří Imám. Jak píší židovští, křesťanští a muslimští ideologové tak Goga a Magoga může být město nebo potomstvo židovské starozákonní postavy. Abrahámští zbožní lidé tvrdí, že po tisících letech své vlády národ Goga a Magoga půjde do války proti Židům a napadnou Svatou zemi (Jeruzalém) ale boj prohrají. Tartaři, neboli národ Goga a Magoga se starých mapách znázorňovali jako kanibalové, divoši, barbaři, prostě méněcenní lidé. 

Vedle těchto zemí najdete na mapě i sídlo Velkého Chána, později známé jako Chambalyk. Invaze Tartarů a věrných poddaných Velkého Chána byla na západě vnímána jako invaze Goga a Magoga. Máme zde určitou podobnost se slovy jako Magog, Moal, Mogul, Mungal, Mongol. Z důvodu, že město Chambalyk stálo na dnešním území Mongolska, dostávali Tartaři druhé jméno Mongoli. Samotný chán nebyl ale ani Mongol, Kalmyk ani Tibeťan, patřil mezi Skýty. 

Chan/Chambalyk si můžeme vyložit jako chan-valy, tj. chánovy louky. Podle velikosti paláců hlavního města na mapě Frau Maura z roku 1450, vypadá toto město jako největší na světě. Podle středověkých kartografů jsou evropské provincie a města zanedbatelná v porovnání s Chambalykem. Města v Asii jsou zobrazována jako krásná s odvážnou architekturou, zatímco Evropa jako svaz nějakých vesnic. Na pozdějších mapách jsou uváděny přesné rozměry Chambalyku s obvodem 28 mil, tzn. 45 kilometrů, ve středověku. Například Frankfurt nad Mohanem je jedním z největších německých měst a byl důležitý i pro Svatou říši římskou. Lze ho najít na nějaké středověké mapě z 15. století? Nikoliv. To stejné platí i pro tuto zemi. 

Tartárie, oblast Kataj i hlavní město se často spojuje se jménem Alexandra Velikého. Čím starší mapa, tím silnější spojení mezi chánem a Alexandrem Makedonským. 

Zde je Katalánský atlas ze 14. století. Když se zaměříme na sever Asie, je zde horami ohraničený region Gog a Magog, kde jede na koni král slavnostně oblečen, za ním dvořané vousatí, v typických středověkých ruských čapkách. Na vlajícím praporu Tartárie je okřídlená bytost s ocasem, buď drak nebo griffon. Vlevo od panovníka se píše něco o Gog a Magog. Chán drží v ruce hůlku se zlatým zakončením podobným heraldické lilii. Všichni mají evropský vzhled s ruskými vlasy a vousy. 

V přilehlé oblasti, jenž je rovněž obklopena horami, je Alexandr zobrazen dvakrát. Jednou, jak drží v ruce větvičky se zlatými lístky-mincemi, které se sypou do stran. Je obklopen šlechtici a knězem. Oblečení a klobouky dvořanů jsou spíše evropské. Vpravo stojí mniši s nimbusovými účesy, v té době obvyklými pro duchovní katolické církve. Podruhé je Alexandr v té samé oblasti – „vajíčku“ nakreslen, jak ukazuje na město prstem nějakému démonovi. Podle překladu z jednoho ruského článku (kramola.info), se dozvídáme, že Alexandr zde zamknul Gogy a Magogy. Možná právě zde neznáme příčiny způsobily smrt vojevůdce. Národ Goga a Magoga začal budovat impérium ale Evropany oslavovaný Alexandr zmizel. Zůstalo po něm jen několik měst a městeček. 

Hned v sousedství, pokud překonáme pohoří, nalézáme město Chanbalech nadepsaný „Chanbalech Velkého chána Kataja“. Také vidíme samotného chána, se zlatou korunou držící žezlo s „a la fleur-de-lis“. Šaty jsou volné, koruna klasická. Další zajímavostí je, že vládce Kataje sedí na trůně, nikoliv v lotosové pozici jako turecký nebo africký vládce.

Na mapě z roku 1375 není ještě Tartárie ve světě registrována jako stát ale Kataj ano. V místním dialektu slovo chán znamená imperátor, přesto slovo Tartárie nenajdeme. Jak jsem zmiňoval v úvodu, podle kartografů ze 16. a 17. století byl tento stát založen 1290. Je tedy teoreticky možné, že zpráva o vytvoření nového státu šla z Asie do Evropy téměř sto let. V úvahu připadá i to, že Tartárie vznikla až ve 14. století.

Kataj a jeho hlavní město Chanbalech (objevovalo se na mapách 14. a 15. století) se nacházelo v blízkosti původních čínských zemí. Na starších exemplářích map není Peking ani Velká čínská zeď, která se měla podle obecně udávaných tvrzení již nejedno století stavět. O Velké čínské zdi, jenž měla být postavena kvůli nájezdům Tartarů se dozvídáme až na mapách od 16. století. Stejně tak Čína nebyla znázorňována jako velká říše. 

Za zmínku stojí, co píše o hlavním městě Tartárie Marco Polo. V průběhu dvou let měl údajně žít u dvora chána Chubilaje v závěru 13. století. Musíme však brát v potaz, že je to málo pravděpodobné vzhledem k neustálým posunům v datech současné tzv. oficiální „historie“. Chubilaj byl vnuk Čingischána a vládl zhruba v polovině 14. století. Na mapách z toho období ani v Katalánském atlase z roku 1375 se Tartárie neobjevuje. Za připomenutí stojí, že přístup k městu zajišťoval dvanáctimílový most. V Chambalyku byly postaveny a fungovaly přes tři tisíce budov pro veřejné potřeby, včetně několika tisíc pracujících prostitutek. Marco Polo se ve svém popisu Tartárie rovněž věnuje fontánám, sadům chána, dolům zlata a stříbra, palácům, pavilonům chána a krásným místům města.

 

Zdroje:

rasa.sk

matrix-2001.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *