Hojnost 2
Dobrého zdraví všem, kdo usilují o poznání Moudrosti Předků. Dnes pokračujeme ve studiu Hojnosti, peněžního oběhu našich Předků, energie peněz a energie Bohyně Makoši. Budeme se zabývat anatomií energií, technologií jejich přitahování do našich životů.
Doporučuji těm, kteří nečetli první část článku Hojnost, aby tak učinili co nejdříve. Je důležité se vše učit systematicky. Budeme si tedy povídat o druzích „desetin“ našich Předků: co je to desetina, jak ji naši Předkové vnímali, jak ji uznávali, obecně k čemu byla potřeba.
Podle Slovansko-Árijských Véd víme, že naši Předkové dávali desátou část do Kapiště, tj. Žrecům. Oni předtím postavili Kapiště, Svatyliště, Gorodiště, Uročiště, Kummiry atd. Lidé se na Žrece obraceli nejen kvůli některým Obřadům. Žreci pro ně prováděli klíčové Obřady: Obřady Jmenořečení, Svatby, Pohřby. Žreci vlastně potřebovali z něčeho žít. A tím zdrojem byla světská almužna. Nešlo však o nějakých druh pojmového znání. Tento moment byl podložen konkrétními Zápověďmi.
Co je to vlastně desátá část obecně? Je to jedna část ze 144. Naši Předkové dávali desátou část ze 144 částí. Člověk si sám určoval svůj dostatek. Po příchodu křesťanství začali lidé samozřejmě platit více, protože křesťanský desátek je desetina ze 100 částí.
V současné době Starověrci Inglingové připomínají tradici desetin. Tradiční peněžní ponímání se však nepoužívá, protože je obtížné je zařadit do moderního peněžního systému. V ekonomice dnes nikdo nepoužívá 1/144. Všichni používají pojem 10 % z příjmu. Nepopsal jsem vše o tradici desetin. Ve Slovansko-Árijských Védách je odhalena jen malá část, špička ledovce.
Naši Předkové měli různé desetiny: Světskou, Chrámovou, Ratnou a Rodovou. Musíme pochopit, že naši Předkové neplatili vždy penězi, protože dlouhou dobu jestvovala směna zboží. A peníze se objevily až mnohem později. Každopádně směna zboží je něco, co vyrobíte, vytvoříte. Například Žreci produkují Moudrost, jsou to lidé znalí. Ratníci poskytují ochranu a přístřeší, učí bojovému umění. Řemeslníci vyrábějí své zboží, připravují jídlo a tak dále. Jídlo dlouho nebylo předmětem směny zboží. Jediné, co se dalo směňovat, byla sůl a med. Základní potraviny se mohly dávat zadarmo. Jídlo si každý vařil sám, nemělo žádnou hodnotu. Připravovalo se občinně. Občina věděla, že každý potřebuje poživeň.
Světská desetina. Desetinu platila každá rodina žijící v okolí Kola. Byl určen na rozvoj záležitostí Občiny. Byla odevzdávána Rodanům, Stařešinům Rodů. Později jej Rodan rozděloval pro hospodářské, občinné potřeby. Provedl několik výpočtů. Mohl zahrnovat takové potřeby, jako je stavba domu pro někoho, nákup nádobí atd. Dávala se nejen na Svatby.
Chrámová desetina. Byla odváděna v Kapiště podle Zápovědi Boha Svaroga. Není to však jediná Zápověď Svaroga. Jeho Zápověď platila dříve a platí i nyní. U našich Předků zněla první Zápověď takto: „Chraňte pevnou rukou vaše Kapiště a Svatyliště, pomáhejte všemi silami Poutníkům a Kapenům, kteří střeží tajné prastaré – slovo Boží, slovo Moudré“. Druhá Zápověď zní: „Pomáhejte stavět Kapiště a Svatyliště, všem, kdo staví Kapiště a Svatyliště na své zemi“. Tuto Zápověď jsem mírně parafrázoval, ale zní takto.
Dodržování Zápovědí Svaroga je velmi důležité. Zaprvé odstraňují karmickou zátěž z vašeho Rodu. Za druhé tím děkujete lidem, kteří do své práce vložili Duši. Nejsou povinni za vámi chodit a žádat vás „pomozte při stavbě Svatyliště, Kapiště, tak a tak“. Oni to tak nějak vždycky potřebují. Potřebují pomoc. Jestliže Světská desetina se dávala jednou za slovanský měsíc (40-41 dní), Chrámová desetina se dávala jednou za tři měsíce.
Ratná desetina. Dávala se jednou za leto. Činila rovněž 10 % z příjmu za leto. Příjem z Ratné desetiny se používal na stavbu a údržbu zástav (pohraničních stráží), na udržování života v zástavě. Lidé posílali na zástavu své syny, kteří museli něco jíst, něco nosit, kovat meče atd.
Rodová desetina. Stejně jako Světská desetina se dávala jednou měsíčně. U našich Předků jej lze přirovnat k příspěvku nebo důchodu. Důchod jako takový ovšem neměli. Každý pomáhal svým starcům a stařenkám. Ale i oni museli mít nějaký rozvoj, dary. Za tímto účelem se dávala desetina Rodanům. Rodani na Kopném shromáždění Rodu určili, kam tyto peníze nasměrovat.
To je vše ke stručnému popisu desetin. Za rok to byla poměrně velká částka, pokud ji budeme brát v peněžním ekvivalentu. Neměli bychom ale zapomínat, že naši Předkové měli také směnu zboží, tj. něco se dávalo ve zboží, něco v penězích. Nebylo však nic takového, že by člověku, jeho rodině, bylo odebráno to poslední. Například včelař letos nevyprodukoval med, včely špatně dávaly. V takovém případě dával podle svého Svědomí. Dal tolik, kolik mohl. Protože je to karmická zátěž. Za všechno se musí platit. Energie Hojnosti, obecně energie Makoši je uspořádána tak, že za všechno musíte zaplatit. Když jednou zaplatíte, nebudete platit něčím jiným. Proč je lepší platit penězi? Protože mnoho lidí platí svým zdravím.
Jak řekl Vasilij Makarovič Šukšin, ctěný filmový režisér, herec a spisovatel: „Není hanba být chudý, je hanba být lakomý“.
Zdroj:
vk.com/@-176218205-izobilie-chast-vtoraya