Příprava na Paschet – vytvoření písanky

0

Na 36. den měsíce Dajlet připadá významný svátek Paschet. Je to den vzpomínky na patnáctileté přesídlení našich Velkých Předků z Daarie do Rassenie a Bielovodí. Vzpomínka na to, jak naši Předkové 16. Leto oslavovali všechny Slovansko-Árijské Bohy a Žrece Spase za záchranu před Velkou Potopou. Přísluší nám tyto tradice uchovat, ctít Paschet, slavit ho, scházet s Rody a oslavovat Dažďboga za jeho vítězství nad vojskem pekelným.

Slovansko-Árijský Obřad tlučení malovanými vařenými vejci o sebe v tento den připomíná vítězství Dažďboga Tarcha Perunoviče nad Kaščejem. Rozbité vejce se nazývá Vejce Kaščej, které připomíná zničenou Lunu – Lelu, a celé vejce se nazývá Síla Tarcha Dažďboga.

Vytvořte si Obraz vajíčka Dažďboga a Obraz vajíčka Kaščejů.

Černé vajíčko se maluje na čest vajíčka Kaščejů. Červené vajíčko je na čest Dažďbogova vítězství. Na obrázcích jsou k tomu uvedeny vhodnější příklady.

Co je to písanka? Písanka je zdobené vejce s tradičními symboly kreslenými pomocí vosku a barviv. Výroba písanky souvisela s předkřesťanským národním zvykem vítání jara (u Starověrců Paschet). Tento typ lidového umění je rozšířen u mnoha slovanských národů. Písanka má asi více než 100 symbolických kreseb. Je symbolem Slunce; života, jeho nesmrtelnosti; ljubosti a krásy; jarního znovuzrození; dobra, štěstí, radosti. V mytologii mnoha národů světa je to vejce, které je počátkem stvoření Světa.

Čisté hladce malované nebo vzorované vejce získalo symbolický obřadní význam dávno před křesťanstvím. U mnoha národů se dochovaly legendy, v nichž je vejce zdrojem života, světla a tepla, dokonce zárodkem celého Vesmíru.

V lidovém léčitelství se používaly k „odčerpávání“ nemocí. Kdysi se s písankami prováděly magické činnosti. K zajištění úrody a plodnosti. Posvěcené písanky byly ochranou domu před hromem a ohněm a lidí a zvířat – před „zlým okem“, používaly se jako lék na některé nemoci. Sloužily také jako předmět zábavy pro děti a mládež. Používaly se ke hrám. Z prázdných písanek, přidáním ocásku, křídel a hlavy z těsta, z barevného papíru se vyráběly tzv. holubičky. Ty se stejně jako písanky navlečené na provázku (obvykle tři) zavěšovaly a zdobily tak obydlí. Písanky se používaly jako symbol ljubosti, dávaly se mladým lidem. 

Co znamenají vzory? Při dělení vajíčka vznikají pole různých tvarů a velikostí. Ta tvoří základ pro umístění ornamentu. V písankách se zachovalo mnoho sakrálních symbolů. Každý z těchto znaků k nám přišel z hlubin věků. Stejně jako naši dávní Předkové se radujeme z prvního jarního listí, nasloucháme zpěvu skřivánků, obdivujeme tok řeky. Aby vyjádřili věčné, vytvořili Předkové symboly. Podívejme se na ty hlavní.

Slunce

Život lidí v každé době nebyl snadný. Bylo těžké přežít chladnou zimu, čekat na novou úrodu. Příchod dlouho očekávaného jara byl vnímán jako zrození nového slunce, osvobození nebeského světla od sil temnoty. Proto se symbolem slunce je spojeno vše nejlepší, co je v lidském životě.

Kříž

Jedno ze slunečních znamení, symbol Vesmíru, čtyř světových stran, čtyř větrů. 

Svastika, Svarga nebo lomený kříž

Znak svatého ohně, slunce a věčného pohybu. Jeden z nejstarších symbolů vůbec. Podle lidových představ lomený kříž přinášel dobro a chránil před temnými silami.

Nekonečno, Vlna

Znak jednoho z hlavních živlů – Vody. Protože je voda nezbytná pro vše živé, mohla být při jarních záplavách zároveň zlá i nelítostná. Naši Předkové, obdivující sílu a neúprosnost vody, znázorňovali jejím znakem Věčnost. Vlnová linie – symbol věčného pohybu a kontinuity života. „Meandr“ je vykládán jako symbol vody, plodnosti a životního cyklu.

Růže, Rozeta, Hvězda

Symbolizuje slunce a ranní svítání. Obsahuje šikmý kříž, rovný kříž a také levotočivou a pravotočivou svastiku. V lidové symbolice – neměnný symbol ljubosti. Darovat písanku s hvězdou znamenalo vyznat ljubost.

Hřebenatka („hřebínky“)

Patří k symbolům, které jsou spojeny s vodou. Představují mraky a déšť. Pisanky s hřebenatkou se malovaly za sucha a věřilo se, že napsáním tohoto znamení lze způsobit dlouho očekávanou nebeskou vodu.

Jelen

Symbol dostatku, bohatství. V lidové mytologii nebeský jelen na svém paroží nese slunce. Běhající jelen byl prototypem dlouhověkosti a dobrého zdraví.

Kůň

Symbol koně je také spojen s uctíváním slunce. Podle starých pověstí jezdí Slunce po obloze ve voze taženém ohnivými koňmi. Kůň znamenal sílu a lásku k tvůrčí činnosti.

Pták

Symbol vzniku života, plodnosti, vrhu, dostatku, napůl pozemská, napůl nebeská bytost. Kohout byl považován za průvodce slunce a ochránce před zlem, holubice jsou symbolem ljubosti, věrnosti a rovnováhy. Ptáci jsou posly jarního znovuzrození, slunce.

Strom Života

Označuje osu vesmíru, která spojuje tři světy – podzemní, zemský a nebeský (Prav, Jav a Nav). Symbol přírody, která se věčně obnovuje. Strom života také symbolizuje vývoj rodiny – otce, matky a dítěte. Proto má strom zpravidla tři větve.

Dubové lístky

Dub je vždy spojován se silou a mocí. Dub je symbolem Mužské síly a moudrosti. Podle prastarých podání byl právě dub stromem světa. Do dubu častěji udeří blesk, a proto je také symbolem hromu.

Borovice

Jsou považovány za symboly věčného mládí, zdraví, růstu a nesmrtelnosti.

Jaký je význam barev v písankách? Za nejstarší se považují krašanky, což jsou jednobarevné písanky. Následně vznikaly vícebarevné písanky, v nichž se používala různá přírodní barviva. Takové barvy měly na rozdíl od těch současných příjemné jemné odstíny. Barva v písankách se však neobjevovala jen kvůli kráse, ale dostala i svůj symbolický význam, jehož původ není náhodný.

Žluté, zlaté, oranžové barvy písanky působí na člověka jako sluneční světlo, dodávají radostnou, jasnou náladu. V písance označuje teplo, naději, nebeské světlo, úrodu v hospodářství.

Červená barva na písankách je asi nejvýznamnější. Nikoliv nadarmo se v národním jazyce sblížila s pojmem krásná, slova „červená“ a „dobrá“ se stala synonymy. Červená barva symbolizuje dobro, radost ze života, pro mladé naději na šťastné manželství. Právě červené vejce je hlavním symbolem nebeského ohně.

Zelená barva znamená jarní probouzení přírody, naději na dobrou úrodu.

Modrá barva představuje nebesa, vzduch a zdraví.

Hnědá – zemi a její skrytou životní sílu.

Černá je barvou noci, nadpozemského, neznámého a tajemného.

V písance, která je podkladem, ukazuje sílu jiných barev, stejně jako v životě dává tma možnost pochopit, co je světlo. Symbolizuje také nekonečnost lidského života, pokračování jestvování po smrti. Pestrobarevná písanka je symbolem rodinného štěstí, míru, prosperity. Tmavé písanky se jako jeden z příkladů malovaly na rozloučenou, jako výraz úcty k těm, kteří odešli na onen svět.

 

Zdroj:

t.me/svyatoden_starovery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *