Půst jako prostředek posilnění ducha
Vyčíslení období očištění organismu člověka – ПОСТов (Půstů) se vykonává podle da’Árijského Kruholetu Čísloboga (našeho původního kalendáře). Samotné slovo ПОСТЪ (Půst) je zkratka staro-Slavianského obrazového výrazu dle prvních bukev slova ПОСТЪ (Půst) – Полное (Plné) Очищение (Očištění) Собственных (Svých) Телес (Těl).
Slavianský půst – to není křesťanská drezúra po dobu 40 dní náboženského asketismu. V Slavianstvu je vše spojené s Přírodou a systém půstu závisí od klimatických sezón. Tedy hlavní úlohou je přenastavit organismus z jednoho druhu stravy na jiný. Řekněme, že jarem se postupně zvyšuje příjem rostlinné stravy a na podzim se připravuje na dřívější konzervované poživatiny a současně se očišťuje organismus od toxinů. Proto slavianský půst trvá 1 až 2 týdny (týden má 9 dnů), tento čas je dostačující.
Slaviani během Leta (roku) mají 5 Půstů a kromě nich každý 7 den týdne – Jednodenní Půst.
1. Святый ПОСТЪ (Svatý Půst) – 9 дней (dní), с 22 по 31 Рамхатъ (od 22 do 31 dne měsíce Ramchat) (14-23 říjen).
Sklidili jsme tedy úrodu, vyrobili polotovary pro zimní skladování, nyní čistíme a připravujeme organismus na přechod k dříve konzervovaným potravinám. Není dovoleno konzumovat maso, ryby, tučné bílkoviny (vejce, máslo, mléko) a kořeněná jídla.
Zelenina, ovoce, bobuloviny, obiloviny a luštěniny by se měly konzumovat ráno a večer, voda, šťávy a bylinné čaje (rybízový list, malinový list, tymián, máta, heřmánek atd.) během dne.
2. Даждьбожий ПОСТЪ (Dažďboží Půst) – 18 дней (две славянские недели) (18. dní (dva slavianské týdny)), 1-18 Бейлетъ (1 – 18 den měsíce Beilet) (13-30 prosince).
V tomto období dochází k přechodu od dříve konzervovaných potravin k plně konzervovaným (fermentovaným, soleným, uzeným atd.). Není dovoleno konzumovat maso, tučné ryby, vejce, tučné mléčné výrobky (smetana, zakysaná smetana), přepuštěné máslo, bílý chléb.
Je možné jíst rostlinný olej, „šedý“ a žitný chléb, zejména upečený z půlnočního těsta. Ostatní produkty se užívají stejně jako během svatého půstu (Святый ПОСТЪ) (Ráno a večer by se měla jíst zelenina, ovoce, bobuloviny, obiloviny a luštěniny, přes den voda, šťávy a bylinné čaje (rybízový list, malinový list, tymián, máta, heřmánek atd.)). Pro zlepšení metabolismu se doporučuje užívat během dne kysané zelí nebo pohankovou kaši.
3. Чистый ПОСТЪ (Čistý Půst) – 18 дней, 22-40 Гэйлетъ (18 dní, 22 – 40 den měsíce Geilet) (13 únor – 3 března).
Není dovoleno konzumovat stravu obsahující maso, tučné, kyselé (fermentované – kvašené), vejce a jakýkoli olej a máslo (rostlinné i živočišné). Lze konzumovat netučné ryby (kromě smažených), krupicové a obilné kaše vařené v páře, těstoviny, šedý a žitný chléb, ořechy. Dále ovocné plody, šťávy, bylinkové čaje a malé množství luštěnin. Od druhého týdne Čistého Půstu postupně přidáváme čerstvé rostlinné potraviny (zelenou cibuli, ředkvičky atd.).
* Mnohé kaše připravené v páře byly po přípravě ochuceny medem, tj. výrazně zvýšily energetický systém.
4. Великий ПОСТЪ (Velký PÔST) – 13 дней, 22-35 Дайлетъ (13. dní, 22 – 35 den měsíce Dailet) (25 března – 7 dubna).
Po zimě je nutné organismus probudit. Není dovoleno konzumovat tučné maso (s výjimkou kuřecího a králičího), tučné ryby, máslo (kromě rostlinného oleje), mléčné výrobky (smetana, jogurt, tvaroh). Všechny ostatní netučné lze konzumovat.
Doporučuje se zařadit cedrové a řecké (vlašské) ořechy do každodenní stravy, protože nejenže čistí jícen a trávicí trakt (střeva), ale také dodávají silnou přírodní sílu. Během Velkého půstu se také velmi často připravovala dýňová kaše.
* Velký – protože v těchto dnech se uctívají všichni Velcí Bohové a Předkové. Nikoliv jako mezi křesťany „Velký“ – protože je to nejdelší půst.
5. Светлый ПОСТЪ (Světlý PÔST) – 18 дней, от 33 Вейлетъ до 9 Хейлетъ (18. dní, od 33 dne měsíce Veilet do 9 dne měsíce Cheilet) (25 června – 12 července).
Je povoleno konzumovat pouze jednu rostlinnou stravu ráno a jednu večer. Na svatý den Boha Kupaly, který je součástí Světlého Půstu, se smí jíst maso s jakýmkoli tukem, ale musí být připraveno na Živém ohni (ohni zapáleném od již hořícího Živého ohně).
Jednodenní PŮST – každý sedmý den devítidenního slovanského týdne podle Zápovědi Svaroga: „Uctívejte tři dny v týdnu – třetí, sedmý a devátý…“. Tedy tři dny volna a sedmý den půst. V tento den se doporučuje zdržet se jakéhokoli jídla, výjimkou jsou šťávy, vody, ovocné kompoty bez ovoce (pouze šťáva), bylinné čaje a šťovík. Pokud je jednodenní Půst součástí svátku, pak se člověk v tento den nepostí, ale dodržuje svátek.
Půstu se neúčastní děti do 12 let, těhotné a kojící matky, starší osoby a osoby starší 60 let, vojáci (bojovníci), kteří vykonávají strážní službu. Rovněž tak zranění a nemocní, protože musí jíst, aby získali více síly a zdraví.
Zdroj:
vk.com/id510552269?w=wall510552269_6196